Hírek
SZC
Általános tájékoztató az ágazati alapvizsgákról
A szakképzés új rendszerében a korábbi szintvizsgáztatás rendszerét az ágazati alapvizsgák rendszere váltja fel.

A szakképzés új rendszerében a korábbi szintvizsgáztatás rendszerét az ágazati alapvizsgák rendszere váltja fel.
Az ágazati alapvizsga fogalma, lényege, általános rendje:
Az ágazati alapvizsga állami vizsga, amely a tanulónak, ill. a képzésben részt vevő személynek az adott ágazatban történő munkavégzéshez szükséges szakmai alaptudását és kompetenciáit országosan egységes eljárás keretében méri. A tanuló, ill. a képzésben részt vevő személy az ágazati alapoktatás elvégzését követően (a szakképző iskola 9., a technikum 10. évfolyam végén) tehet ágazati alapvizsgát.
- Az ágazati alapvizsga az adott ágazatba tartozó valamennyi szakma tekintetében a képzési és kimeneti követelmények határozzák meg (https://szakkepzes.ikk.hu/kkk-ptt).
- A szakképző intézmény által szervezett ágazati alapvizsgát a szakképző intézmény oktatóiból és az elnökből álló vizsgabizottság előtt kell letenni. A vizsgabizottság elnökét a szakképző intézmény székhelye szerint illetékes területi gazdasági kamara delegálja.
- Az ágazati alapvizsga teljesítését az év végén adott bizonyítványba kell bejegyezni.
- Az ágazati alapvizsga bizonyítványba bejegyzett teljesítése a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott munkakör betöltésére való alkalmasságot igazolja.
- Az ágazati alapvizsga lebonyolítására a tanulmányok alatti vizsga szabályait kell alkalmazni.
- Az érettségi végzettséggel kizárólag szakmai vizsgára történő felkészítésben, ha a képzésben részt vevő személy sikertelen ágazati alapvizsgát tett, a javítóvizsgát a tanév második félévében teheti le. A javítóvizsgán is sikertelen ágazati alapvizsgát tett képzésben részt vevő személy a tanév végén nem minősíthető, és a tanulmányait az ágazati alapoktatás megismétlésével folytatja.
- Nem kell ágazati alapvizsgát tennie és az ágazati alapvizsga eredményét sikeresnek kell tekinteni annak a tanulónak, ill. képzésben részt vevő személynek, aki korábbi tanulmányai, előzetesen megszerzett tudása, ill. gyakorlata beszámításával vesz részt a szakmai oktatásban, ha beszámított előzetes tudása magában foglalja az ágazati alapvizsga követelményeit.
FIGYELEM!!!
A tanuló magasabb évfolyamba nem léphet, ha sikertelen ágazati alapvizsgát tett.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Zöld Böjt
A zöld böjt kezdeményezés a Pannonhalmi Főapátság bencés szerzetesi közösségének inspirációjából született meg, amely a teremtésvédelem és a környezettudatos életmód iránti elhivatottságát ötvözi a nagyböjti időszak spirituális hagyományaival.
pszc

Személy- és vagyonőr képzés zárult
Személy- és vagyonőr képzés zárult a Pápai Szakképzési Centrumban.
pszc

Falu- és tanyagondnok képzés
Harmadik alkalommal szervezett falu- és tanyagondnok képzést a Pápai Szakképzési Centrum.
pszc